петък, 31 октомври 2008 г.

Световно първенство 8-18 години във Виетнам

От 19-ти до 31-ви октомври 2008 г. се проведоха Световните първенства от 8 до 18 години във Вунг Тау, Виетнам. Там участваха петима наши състезатели във възрастови групи от 8 до 16 години. Това бяха Рада Димитрова(до 8 г. момичета), Мария Васова и Доника Шивачева(групата до 10 г. момичета), Ани Крумова(до 14 г. момичета) и Стоян Иванов(до 16 години). Водач и треньор на групата бе Светла Йорданова.

Турнирът завърши, а България не успя да вземе нито един медал. Конкуренцията бе много силна, но нашите се представиха на ниво, до толкова, до колкото зависеше от тях! Най-напред в класирането завършиха Мария Васов и Доника Шивачева, които имат по 6 точки в крайното класиране и заемат съответно 20-то и 33-то място в групата до 10 години момичета. Ани Крумова,Рада Димитрова и Стоян Иванов завършиха с по 5.5 точки от 11 изиграни партии. Ани заема 39-то място в своята група, Рада-46-то, а Стоян- 41-во.

***

И още нещо полезно:

Научете повече за Дарена Сиркова.

ДИП по блиц за мъже и жени

Завърши и Държавното отборно първенство по блиц за мъже и жени! Ето и част от крайното класиране:

ДИП по ускорен шах

Днес завърши Държавното отборно първенство по ускорен шах за мъже и жени. Победил в турнира стана Сашо Николов. Пиша победител, тъй като мъжете и жените играят по между си в общ турнир, а след това класирането се разделя на две. При жените първа стана Милена Стефанова, която е на 18 години. Тя завърши 5-та в общия турнир. Вижте как изглежда и челната тройка от мъжкия турнир:

Мачът Крамник- Ананд

Изиграха се 5 партии от началото на Мача Крамник- Ананд.

Първите две партии завършиха реми, но в третата Вишванатан Ананд надделя. Четвъртата партия, която се проведе на 18-ти октомври, отново бе реми. Днес Ананд отново надигра Владимир Крамник и така резултатът до момента е 1.5- 3.5 за индиеца.

Утре те отново ще се срещнат в двубой, като Ананд ще е с белите фигури.

***

Научете нещо повече за историята на играта шах.

неделя, 12 октомври 2008 г.

Националната онлайн партия започва в понеделник

На 13-ти октомври 2008 г. в 00:00 часа започва Националната онлайн партия шах. Този проект се осъществява за втори път в нашата страна, благодарение на Българската шахматна медия chessbgnet.org. След много обрати първата партия бе спечелена от шахматния портал. Поради това Българската шахматна мрежа специално покани 12 български таланти да помагат на всеки, който желае да участва в партията. Тяхната основна задача е да препоръчват ходове, които смятат за най-успешни във всяка една позиция.

Ето и тази интересна

Игра на шах- Национална онлайн партия,

***

Шах помощ.

петък, 10 октомври 2008 г.

Наближава мачът Крамник- Ананд

Остават 4 дена до началото на дългоочаквания мач между едни от най-силните шахматисти в света- Владимир Крамник и Вишванатан Ананд. От 14-ти октомври до 2-ри ноември в Бонн ще се води борбата за Световната титла, като наградният фонд възлиза на 1.5 милиона евро.

Повече информация за Мача Крамник - Ананд.

***

Игра на шах- Национална онлайн партия.

четвъртък, 9 октомври 2008 г.

Антоанета Стефанова със злато от Пекин!

Антоанета Стефанова спечели златния медал по ускорен шах за жени на Първите интелектуални игри в Пекин!!!

Ети се представи страхотно, след като допусна само 3 ремита в целия турнир!!! Прекрасна победа за нашата шахматистка! Браво!

Антоанета Стефанова спечели и сребърния медал от турнира по блиц в Пекин. Тя не успя да надиграе Световната шампионка Александра Костенюк. Двата успеха на Ети класираха България на 3-то място по спечелени медали от турнирите по шах в Пекин.

***

Научете повече за първия официален Световен шампион Вилхелм Щайниц.

вторник, 7 октомври 2008 г.

Антоанета Стефанова сред първите в Пекин

В момента в Пекин се провеждат Първите световни мисловни игри. Те започнаха на 3-ти октомври и ще завършат на 18-ти. Игрите са представени от пет различни спорта, като българи участват в първенствата по шах, бридж, Го и шашки.

По ред на събитията- Антоанета Стефанова взе сребърен медал от първенството за жени по блиц! На финала Ети игра с Александра Костенюк, но загуби от нея с 2-1:(. Но все пак българката се представи страхотно, честито Ети!!!

В момента се играе ускореният шах за жените. Утре се играе финалът, в който ще участва и нашата представителка. Антоанета Стефанова достигна до полуфинала много убедително, след като постигна 8/9 точки!!! Успех на финала!!!

***

Шах сайтове.

събота, 4 октомври 2008 г.

ДОП А и Б-група

За тези, които не знаят ДОП означава държавно отборно първенство, а в случая държавни отборни първенства А и Б-група.

В А-групата отборите се разделят в 2 групи- мъже и жени. Във всяка група отборите са по 8. Право на участие имат първите 6 отбора в класирането от предишното ДОП А-група, както и първите 2 отбора в класирането от предишното ДОП Б-група.

В Б-групата играят всички останали отбори.

Та, ДОП се провеждат от 1-ви до 7-ми октомври в Боровец. В А-група мъже участват отборите: